Kącik Trenera- 2019/03/01 Futbol amerykański w szkołach.

9-ciu  szkołom i w tym ponad 300 młodym ludziom w ciągu 20+ godzin został zaprezentowany futbol amerykański.  To jest bardzo pobieżne zestawienie wkładu pracy podjętej przez sztab trenerski Kings YoungBlood w ciągu minionych 3 tygodni.

 

Generalnym założeniem rozbudowy młodzieżowej drużyny Kings jest rekrutacja zawodników z lokalnych szkół.

Przez kilka ostatnich tygodni mieliśmy możliwość przejęcia zajęć wychowania fizycznego w kilku szkołach w Krakowie i okolicy.  Nasz program przenikania do środowiska szkolnego okazał się dużym sukcesem już w tym momencie podwajając liczbę naszych zawodników. Wisienką na torcie   okazało się być ogromne zainteresowanie tym sportem nie tylko chłopców, ale i dziewcząt, które wyraziły ochotę dołączenia do programu „flagówki” – bez kontaktowej wersji futbolu amerykańskiego.

Początkowo mieliśmy trudności z przekonaniem tak nauczycieli, jak i dyrektoriatu szkół, aby dali nam możność zaprezentowania tego sportu na deskach ich sal gimnastycznych. Ta niechęć szybko zmieniła się w zaskoczenie i wsparcie, gdy okazało się jak chętna jest młodzież do próbowania niekonwencjonalnego w naszych szkołach sportu. Niektórzy nauczyciele, ku naszej wielkiej aprobacie, prosili nawet o pomoc w integracji flagówki do ich zajęć lekcyjnych.

Jednocześnie, dla naszych trenerów możliwość bezpośredniego udziału w procesie rekrutacyjnym tych młodych ludzi była niesłychanie ciekawym doświadczeniem, gdyż większość z nich po raz pierwszy miała z tym do czynienia. Po wstępnym procesie w szkołach należało kontynuować korespondencję z rekrutami, czy to w formie emaliowej czy telefonicznej. Cały proces rekrutacji jest chlebem powszednim dla trenerów amerykańskich, ale dla naszych, był on innowacją.

Dotychczasowa praca rekrutacyjna to tylko ułamek tego, co jeszcze przed nami, bo jak wspomniałem na początku, zaliczyliśmy dopiero 7 szkół. Mamy jednak zamiar tę listę zdecydowanie poszerzyć.

Interesującym jest fakt, że kluczem do powyższego sukcesu jest oddany członek naszej ekipy określany mianem koordynatora rekrutacyjnego głęboko wspierający nasz plan rozwojowy.  To on właśnie prowadzi rozmowy z władzami szkolnymi, zajmuje się logistyką i oczywiście zawsze jest na miejscu.  A jest nim rodzic jednego z naszych zawodników. Jego praca pozwala trenerom skupić się wyłącznie na rekrutacji.

Niczego sobie…jak do tej pory! Nie spoczywamy jednak na laurach. Byłoby ogromnym sukcesem, gdyby udało nam się w każdej z krakowskich i podkrakowskich szkół mieć choćby jednego naszego zawodnika.

 

Go YoungBlood!

 

Dawid Ostręga
Trener Główny
Kraków Football Kings u18