Kącik Trenera – 2016/07/21 – Zmiana kultury

Minione 4 tygodnie były zdecydowanie najtrudniejszymi w mojej trenerskiej karierze. Sezon i obrona mistrzostwa KINGS były całkowitym fiaskiem.
Przegrane mecze. Niewiele brakowało abyśmy musieli grać mecz eliminacyjny.
Ale rezultat sezonu był jedynie początkiem mojego smutku.

Podobnie jak w przeszłości, korpus trenerski poprosił zawodników o wypełnienie anonimowej ankiety. W niej zawodnicy mieli możność wypowiedzenia się na temat poszczególnych trenerów i wszystkich aspektów minionego sezonu.

66W przeszłych ankietach zawsze otrzymywaliśmy mieszankę pochwał i konstruktywnej krytyki. My, jako ekipa trenerska, analizowaliśmy wszystkie opinie, a potem przeprowadzaliśmy indywidualne spotkania z każdym z zawodników podsumowując jego sezon i wytyczne na przyszłość.
Podobnie było w tym roku. Jednak to, co do nas w tych ankietach powróciło, można delikatnie nazwać: cierpkie.

Zawodnicy bezlitośnie przejechali się po nas. Ja z racji mojej pozycji trenera głównego oberwałem najwięcej, co nie oznacza, że reszcie trenerskiego zespołu udało się przebrnąć bezboleśnie. Mocne i niecenzuralne słowa ciężko mnie ubodły i zmusiły mnie do przemyśleń nad samym sobą jako trenerem głównym.

Ekipa trenerska spędza ogrom czasu dyskutując i analizując komentarze zawodników w usiłowaniu znalezienia inspiracji do wprowadzania budujących poprawek w nasz schemat.
W czasie tej ostatnie analizy ankietowej nagle jeden z trenerów spoglądając retrospektywnie ujął problem w jednym krótkim zdaniu: “oni nie cierpią porażki”.
To nie nas nienawidzą. Nienawidzą przegrywania.

Przemiana każdej organizacji, czy to sportowej, czy biznesowej oscyluje wokół fundamentalnej zmiany, która musi nastąpić: zmiany kulturowej. Bez niej żaden plan odmiany nie będzie miał szansy pomyślności.29

Na początku mojej drogi z KINGS postawiłem sobie jedną wytyczną: zbudować w drużynie kulturę wygrywania, co nigdy dotąd nie było priorytetem w kręgach krakowskiego futbolu.

Tegoroczna ankieta bezsprzecznie potwierdziła przemianę w kierunku kultury wygrywania w KINGS. Przykro jednak, że musieliśmy przebrnąć przez nieudany sezon, aby się o tym przekonać. Ale cóż, czasami: C’est la vie.

Przeanalizowaliśmy ankietę, podsumowaliśmy rok, wyciągneliśmy wnioski, a co najważniejsze zrobiliśmy plan aby zniwelować zeszło roczne błędy.

Zacięcie jest, kultura jest, plan jest, etyka sportowa jest.
Miejcie się na baczności. KINGS rozpoczynają marsz…

Dawid Ostręga
Trener Główny
Kraków Football Kings

Kliknij tutaj aby zobaczyć wszystkie artukuły w Kąciku Trenera