Kącik Trenera 2015/11/12 – Dlaczego aż tylu trenerów?

Przede wszystkim należy napomknąć, że futbol amerykański jest sportem nadzwyczaj specjalistycznym. Ściśle wyznaczony zespół ataku, obrony i specjalny, to podstawowy podział drużyny. Ale praktycznie – każda pozycja na boisku jest całkowicie odmienna. Niektórzy zawodnicy mają piłkę w rękach w czasie każdej rozgrywki, podczas gdy inni mogą jej nie dotknąć w czasie całego meczu, co więcej w czasie ich całej kariery.

DSC_6423Ta niezwykła różnorodność pozycji w polu wymaga specyficznego planu treningowego, a co za tym idzie różnorodności trenerów. Aktualnie zespół trenerski  KINGS składa się z 4 osób, co niesie ze sobą pewne niedogodności, jako że idealnie, zespół ten powinien składać się z 8 osób. Brak 4 trenerów usiłujemy załatać wykorzystując przywódczy  potencjał naszych drużynowych seniorów, którzy „nadzorują” niektóre sesje treningowe, jak również poprzez łączenie zawodników w większe podzespoły treningowe w czasie niektórych części treningu.

Wyżej wymieniona liczba  8 trenerów nie jest oczywiście bezwzględnie konieczną ich liczbą, ale wynika z ilości specyficznych pozycji  ataku i obrony. Ci którzy wiedzą troszkę więcej na temat tego sportu natychmiast dostrzegą, że jest jeszcze trzecia kolumna tej gry – grupa specjalna. Dzisiaj jednak przedstawię tylko dwie pierwsze kolumny.

Atak: Quaterback, Running Back, Offensive Line, Wide Receiver, Tight End.

Obrona: Linebacker, Defensive Line, Defensive Back.

I ponownie pominiemy kwestię Tight End, bo jest dyskusyjnym, czy powinien być trenowany z linią ofensywną, czy ze skrzydłowymi, albo czy Safetys powinien trenować oddzielnie, a nie z Cornerback’ami. My uznajemy ich za Defensive Backs.

Każda z pozycji, którą powyżej wymieniłem różni się tak znacznie, że wymaga oddzielnego trenera, który skupiłby się na nauczeniu i wypracowaniu bardzo specyficznych technik gry każdej z nich. I przykładowo, mimo iż w większości Quaterback (QB) podaje piłkę do Wide Receiver’a (WR), to jednak ten sam trener nie może monitorować obu zawodników w tym samym czasie. QB koncentruje się na podaniu piłki w określone miejsce na boisku, natomiast zadaniem WR jest stawienie się w tym miejscu na boisku w dokładnie określonym czasie do jej odbioru. Jeśli zatem trener będzie się koncentrował na ścieżce jaką pokonuje WR, aby dostać się na określone miejsce na boisku, gdzie piłka jest dostarczana, to nie jest w stanie koncentrować się w tym samym czasie na technice podania QB rzucającego w tym czasie piłkę. I na odwrót, śledzenie techniki QB wyklucza dokładną obserwację ścieżki WR.

Nie jest to wyalienowana sytuacja, wręcz przeciwnie, tak jest w całym polu i dlatego specjalizacja wśród trenerów jest tak ważna. Przyglądnijmy się każdej z pozycji, aby pokazać główne zadania zawodników w nich grających:

Quaterback – kieruje całym atakiem, elementarna  technika: rzut piłki

Running Back – biegnie z piłką, czasami łapie podanie od QB

 

Wide Receiver – łapie podania

Offensive Line – blokuje zawodników obrony przeciwników, aby zapobiec ich dotarciu do QB lub RB

Zawodnicy ataku mają wiele zadań do wykonania, przykładowo mają blokować defensywę, ale sposób w jaki każdy z nich to robi troszkę się różni.

Linebacker – elementarna technika: blokowanie

Defensive Line – udaremnianie blokady ofensywnych linoiwych, oraz zatrzymywanie  RB lub QB

Defensive Back – krycie, aby uniemożliwić atakowi oponenta przejęcie podania

Podobnie jak w ataku, obrona ma wiele wspólnych technik elementarnych, jak przykładowo krycie, ale sposób wykonania zależny jest od pozycji zawodnika w polu.DSC_6464

Duża ilość trenerów nie jest tak konieczna, kiedy zawodnicy są dobrze zaawansowani w grze. Na przykład – drużyna Top Ligii grającej 10 lat na tym poziomie składa się w głównej mierze z doświadczonych zawodników. To pozwala trenerom na skupienie się na taktykach i spoistości drużyny na boisku zamiast na trenowaniu podstaw techniki. Jednak młoda drużyna, pełna rekrutów, musi najpierw nauczyć się podstawowej sylwetki sportowej i trzymania piłki nim zacznie uczyć się zagrywek.

Z tego też powodu w KINGS stosujemy system, w którym 5 tygodni treningu poświęcamy głównie nowym zawodnikom. Bez planów dla ataku i obrony, nawet drzewko podań  dla WR jest w bardzo ograniczonym wymiarze. Całkowita koncentracja na podstawach technicznych i zwracanie uwagi na detale.

Ekipa wspomagająca jest również bardzo ważna, a szczególnie video koordynatorzy. Przeważnie są nimi młodzi trenerzy odpowiedzialni za filmowanie treningów i meczów, a potem ich  analizę w zależności od systemu użytego przez drużynę.

Ideałem byłoby mieć 17 do 20 trenerów, ale nim się to stanie najpierw będziemy rozgrywali kolejne mistrzostwa tylko z ich 4-ką.

KINGS rekrutuje nie tylko zawodników, ale również zespół trenerski. Jeśli ten sport jest czymś, czym się pasjonujesz i chciałbyś stać się członkiem rodziny KINGS , to po prostu skontaktuj się z nami.

Mam nadzieję, że ta krótka prezentacja ekipy trenerskiej futbolu amerykańskiego naświetli powód tego „dużego natłoku” ludzi znajdującego się na linii bocznej boiska w czasie meczu.

Go Kings!

Dawid Ostręga
Trener Główny
Kraków Football Kings – Mistrz PLFA1 2015