Kącik Trenera 2015/10/29 – Pierwsze kroki zrobione

Okres pierwszy przygotowań zakończony.

Tym razem kilka słów na temat struktury przygotowań na nadchodzący sezon. Jest październik, a Kings zakończyli pierwszą turę przygotowań do sezonu 2016 poświęconą w głównej mierze trenowaniu pierwszoroczniaków.DSC_6435

Podobnie, jak w ubiegłym roku Kings będą przygotowywali się do nowego sezonu w trzech podstawowych okresach:

– Czas Rekrutów

– Puchar Bożonarodzeniowy

– Przygotowania Przedsezonowe.

Czas Rekrutów –  pierwszy okres przygotowań i jak nazwa sugeruje, poświęcony jest narybkowi. Do tych przygotowań zagarnięci również zostają ci regularni gracze, którzy zmieniają pozycję na boisku. Ten 8-tygodniowy okres składa się z 11 treningów tylko w trykotach, to jest bez kasków i ochraniaczy. Cała rzecz w tym, żeby nauczyć technicznych podstaw tego sportu tych, którzy nigdy do tej pory z nim się nie zetknęli. Koncentrujemy się więc na takich kwestiach, jak: podstawowa postawa sportowa na boisku w odniesieniu do ułożenia sylwetki, ruszanie z miejsca itp.

W tym roku, po zakończeniu pierwszego ośmiotygodniowego okresu przygotowań, mamy 27 rekrutów mających podstawową wiedzę i umiejętności pozwalające im na udział w normalnych treningach z regularnymi zawodnikami. Chociaż oznaczało to 8 dodatkowych tygodni pracy dla trenerów, to korzyści są ogromne. Bez tych podstawowych przygotowań nasi początkujący byliby całkowicie zagubieni w naszych regularnych treningach, przez co nie przyniosłyby one oczekiwanych efektów. Każdy trener może w razie potrzeby zatrzymać trening i wrócić do ćwiczenia podstaw z początkującymi, albo tych zająć na tyle wystarczająco, aby móc skupić uwagę na regularnych zawodnikach.

Zauważyliśmy również, że ten dodatkowy czas poświęcony nowoprzybyłym owocuje w znacznie mniejszą liczbę  ich rezygnacji. Nie są oni przytłoczeni i onieśmieleni, szczególnie, gdy wkraczają na boisko z mistrzowskim zespołem.

DSC_6373Puchar Bożonarodzeniowy – to drugi okres 7-tygodniowych przygotowań, których końcową kulminacją będzie Puchar Świąteczny, a który w tym roku zostanie rozegrany 19.XII. z drużyną Olkusz Silvers. Rozegranie pełnego meczu z Olkuszem, to ważna część naszych przygotowań. Pozwoli nam skoncentrować się na osiągnięciu konkretnych zadań wytyczonych na ten mecz. W czasie tego okresu przygotowawczego nie mówimy na temat przygotowań do sezonu głównego. Zadaniem tego etapu jest przygotowanie się do rozegrania Pucharu Świątecznego. Celem tego etapu jest wyeliminowanie rutyny, a nawet znudzenia długim sezonem przygotowawczym do regularnych rozgrywek ligowych. Dodatkowo mecz ten pozwoli nam na ocenienie gry naszego narybku w czasie prawdziwego meczu z prawdziwym przeciwnikiem.

Przygotowanie Przedsezonowe – po spędzeniu odrobinki czasu w otoczeniu naszych najbliższych w okresie Świąt, powrócimy do przygotowań w drugi tydzień stycznia, co doprowadzi nas do rozpoczęcia sezonu 2016 pod koniec marca. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich okresów, kiedy mieliśmy 2 treningi tygodniowo, trzeci okres będzie miał 3 treningi i jedną sesję teorii tygodniowo.

Mam nadzieję, że powyższe pozwoli naświetlić kwestię przygotowań, jakie trzeba podjąć, aby budować drużynę amerykańskiego futbola w Krakowie i jak wiele poczynić przygotowań, aby zdobyć mistrzostwo PLFA1

Bardzo proszę, zaklepcie datę sobota 19.XII.2015 :

Christmas Bowl – Kraków Football Kings  vs  Olkusz Silvers
DTS Tramwaj, ul. Praska 64, Kraków

 

Dawid Ostręga
Trener Główny
Kraków Football Kings
Mistrz PLFA1

Kliknij tutaj aby zobaczyć wszystkie artukuły w Kąciku Trenera