Kącik Trenera 2015/08/13 – Do dwóch razy sztuka

To jest artykuł, który od dwóch lat chciałem napisać, jakkolwiek dopiero po osiągnięciu ligowego mistrzostwa, mogłem to uczynić z dozą wiarygodności i to poniekąd, bo ta wygrana nie do końca jest dowodem mojego sukcesu, a raczej tylko częścią długoterminowego planu.

DSC_8050Wielu trenerów z ogromnym dorobkiem, przeszło przez niesmak upadku w pierwszym roku swojej pracy trenerskiej i wręcz zostało zwolnionych za brak osiągnięć. To jednak nie spowodowało załamania ich kariery zawodowej, wręcz przeciwnie, pomogło w osiągnięciu sukcesu w kolejnej próbie przez nich podjętej.

Mając to na względzie pełen wiary, optymizmu i przekonania podjąłem pracę głównego trenera drużyny Kraków Kings. Mojego pierwszego trenerskiego doświadczenia z drużyną Tigers niestety nie mogłem zaliczyć do pozytywnych. Wystarczy, że powiem, iż zakończyliśmy sezon jedną wygraną i dziewięcioma porażkami. Dalszy komentarz jest chyba zbyteczny. Najzwyczajniejsza klapa.

W takim razie skąd wzięło się przekonanie, że tym razem dam radę? Odpowiedź: wystarczyło popatrzeć nie dalej niż na Billa Belichick i Petea Carroll – zwycięzcy ostatnich dwóch Super Bowl. Każdy z nich był zwolniony ze swojego pierwszego stanowiska trenerskiego w NFL. Ten pierwszy w Browns,  a drugi w Jets.

Absolutnie nie chciałbym sugerować tutaj, że do osiągnięcia sukcesu są konieczne niepowodzenia. Nie powinno to być również wymówką tego, kto akurat nie osiąga rezultatów na dzień bieżący.

Z innym podejściem wystartowałem do mojej drugiej szansy, bardziej dojrzale. Czystą pasję zamieniłem na przygotowanie i analizę. To absolutnie nie oznacza, że ją wyeliminowałem, ale zdałem sobie sprawę, że musi ona opierać się na planowaniu. Teraz każdy trening był częścią planu głównego, a każde pojedyncze ćwiczenie było częścią ważnej układanki taktycznej. Co jednak najważniejsze, każdy zawodnik stał się indywidualnością, za której rozwój czułem się odpowiedzialny.

Sport często naśladuje życie, a może jest wręcz odwrotnie. W każdym razie odniesienie jest wyraźne. Ważnym życiowym wnioskiem jest, aby nie pozwolić niepowodzeniu zwyciężyć, ale wykorzystać popełnione błędy, by stawać się lepszym i mocniejszym. Nie o to chodzi by w drugim podejściu robić to samo, ale o to, by wykazać się postępem i rozwojem oraz wyciągnięciem i zastosowaniem w praktyce poprawnych wniosków z pierwszego nieudanego podejścia.

Go Kings!

Dawid Ostręga
Trener Główny
Kraków Football Kings – Mistrz PLFA1 2015