Kings Insider 2015/08/06 – Każdy jest inny

Co to jest drużyna?  Całkiem proste pytanie i jeszcze prostsza odpowiedź. Zespół jednostek połączonych wspólnym celem.

Każdy, kto był członkiem drużyny, albo miał przyjemność jej prowadzenia wie, że nie jest łatwym zjednoczenie jej.

Podobnie jest w amerykańskim footballu,  chociaż ja uważam, że jest to  tutaj wyjątkowo trudno osiągnąć głównie dlatego, że jednoczy on w sobie jednostki z bardzo różnych środowisk. Nawet patrząc na zawodników zwraca uwagę ich zróżnicowanie w budowie fizycznej – począwszy od smukłych, niewielkich i szybkich sprinterów po potężnej postury liniowych. Jest to nawet bardziej widoczne, kiedy widzi się zawodników w ich cywilnych ubraniach. Niezwykła mieszanka indywidualności o przeróżnych pochodzeniach, zainteresowaniach, światopoglądach i zawodach. W jakiś niezwykły sposób sport ten łączy ich w jedno.

SZY_4225Zadaniem głównego trenera jest nadawanie im wspólnego celu i udzielanie odpowiednich wskazówek. Niemniej jednak, aby ten wspólny cel osiągnąć, nie można nigdy zapomnieć, że są to pojedyncze osobowości i każdego z zawodników powinno się traktować odmiennie.

To indywidualne podejście zawsze powinno przyświecać pracy trenera. Trzeba rozumieć każdego z zawodników i znać jego charakter po to, by wiedzieć, w jaki sposób najłatwiej do niego dotrzeć. Niektórzy zawodnicy bardzo dobrze reagują na bezpośrednią twardą konfrontację, inni natomiast potrzebują delikatnej zachęty. Jestem przekonany, że jest to wiadome każdemu dobremu kierownikowi czy przywódcy czytającemu te słowa, ale dobrze jest przypomnieć sobie o tym od czasu do czasu.

Na naszej stronie internetowej można znaleźć kilka bardzo ciekawych zdjęć ilustrujących tę różnorodność osobowości w naszej drużynie. Zostały one pstryknięte, kiedy opuszczaliśmy nasz hotel kierując się na mecz finałowy.

https://krakowkings.org/galeria/foto/nggallery/galerie/2015-07-18-gameday-final-plfa1-fot-sz-sroka/page/2

Wyraz twarzy każdego z zawodników jest troszkę inny. Sposób, w jaki każdy z nich podchodzi do najważniejszej gry w ich dotychczasowej karierze sportowej jest zróżnicowany i widocznie wypisany na ich twarzach. To przypomina mi o tym jak ważne jest indywidualne podejście do każdego z nich, bo choć są częścią jednej drużyny, to jednak są pojedynczymi ludźmi.

Oczywiście, że nie ma szans na to, żebym dokładnie znał osobowość każdego zawodnika naszej drużyny, Jest ich przecież 50-ciu. Niemniej usiłuję zrobić, co w mojej mocy, by jak najdokładniej ich poznać. Nieocenieni w tym względzie są moi trenerzy pomocniczy. Każdy z nich ma pod swoimi skrzydłami grupę zawodników, a nie całą drużynę, a to znakomicie ułatwia poznanie jednostek i budowanie mocnych więzi. Bez trenerów pomocniczych, mogę śmiało powiedzieć, wątpię czy wygralibyśmy ligowe mistrzostwo.

Go Kings!

Dawid Ostręga
Trener Główny
Kraków Football Kings
Mistrz PLFA1 – 2015

 

Na sam koniec, prośba o wsparcie naszych trenerów, którzy wybierają się na obóz szkoleniowy do Stanów: https://polakpotrafi.pl/projekt/krakow-football-kings