Kings Insider 2015/01/17

Wiele razy w mojej sportowej karierze, jako zawodnik, i jako trener, słyszałem powiedzenie, na które nie znajduję polskiego werbalnego odpowiednika. Warte jest ono jednak przytoczenia z pomocą objaśnienia dla tych, którzy nie znają angielskiego: NIE MA „I” (JA) W „TEAM”(DRUŻYNIE), ALE JEST W „WIN”(ZWYCIĘSTWIE). Gra słów, ale jakże trafna. To tak jak z zapałkami; weź wiązkę w liczbie 11 i spróbuj przełamać. Ciężko! Bardzo ciężko! Ale wyciągnij z tej wiązki jedną z nich i zrób to samo. Oj! jak łatwo, dziecinna igraszka.

Futbol amerykański jest absolutnie zespołową grą i jako trenerzy podkreślamy to nieustannie. Niemniej jednak mistrzowska drużyna potrzebuje czegoś więcej. Potrzebuje, by każdy jej zawodnik, wziął osobistą odpowiedzialność za końcowy sukces. Indywidualny postęp i osiągnięcia są solidnym budulcem mistrzowskiej drużyny.

I tak przykładowo w naszej drużynie, aby pobudzić dążenie do osobistych osiągnięć, przyznajemy naklejki popularnie zwane koronami, które są przez zawodników przyklejane do ich kasków. Naklejki te są wizualnym sposobem odnotowania zdarzeń (w życiu sportowym i poza sportowym) zasługujących na wyróżnienie. Automatycznie powodują one wyrobienie sobie statusu w drużynie, jako że zawodnik z ich dużą ilością na kasku, jest postrzegany z większym autorytetem przez współzawodników.
Przydzielanie korony odbywa się wedle zasad moralnych i osiągnięć sportowych: ciężka praca, wytrwałość, dobry przykład tak w drużynie, jak i poza nią. Świetne zagrania w czasie treningów i rozgrywek, osiąganie wytycznych na siłowni, to jedne z metod na zdobycie korony. Inne, nie mniej ważne, to praca społeczna, świecenie przykładem w życiu poza sportowym.
Czyż z największą pewnością, uśmiech osieroconego dziecka wywołany przyjemnością porzucania piłką z rzeczywistym zawodnikiem drużyny American Football, nie jest warty korony? Definitywnie – JEST!

plakat_kingsFizycznie i moralnie mocny zawodnik, jest tym budulcem mocnej wiązki 11-tu na boisku. Wracając do zapałek. Powtórz to samo doświadczenie z 11-toma zapałkami wykonanymi ze spróchniałego drzewa. Przełamiesz bez wysiłku całą wiązkę. To czeka drużynę, której poszczególni zawodnicy są słabi fizycznie i moralnie.

Każdy z zawodników KINGS otrzymał plakat w nadziei,  że będzie on przypominał i stanowił czynnik mobilizujący na postawę dnia codziennego. Hasło na nim brzmi: POKAŻ NA CO CIĘ STAĆ, ALE NIE TYLKO RAZ! Miejmy nadzieję, że kaski  naszych KINGS, będą zapełnione naklejkami koron nim jeszcze zacznie się sezon.

Go Kings!

Dawid Ostręga
Trener Główny
Kraków Football Kings